DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.166,030,01
BITCOIN 4342501,68%
Kocaeli

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Av Köşkü Saray Müzesi

Av Köşkü Saray Müzesi

Av Köşkü Saray Müzesi, Abdülaziz Av Köşkü veya bir diğer adıyla Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi olarak da bilinmektedir. İzmit şehir merkezinde saat kulesinin hemen yanıbaşında bulunmaktadır. Müze barok ve ampir üslupta yapılmıştır ve günümüze kadar gelmiştir.

ABONE OL
30 Nisan 2022 11:08
Av Köşkü Saray Müzesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Av Köşkü Müzesi, Abdülaziz Av Köşkü veya bir diğer adıyla Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi olarak da bilinmektedir. İzmit şehir merkezinde saat kulesinin hemen yanıbaşında bulunmaktadır. barok ve ampir üslupta yapılmıştır ve günümüze kadar gelmiştir.

Mimar Garabet Amira Balyan tarafından tasarlanan bina Osmanlı İmparatorluğunun İstanbul dışında yeralan tek küçük sarayıdır. Milli Mücadele yıllarında ’ün 2 önemli toplantısına da ev sahipliği yapmıştır.

1967 yılında müze olarak hizmet vermeye başlayan Asrın felaketi olarak adlandırılan 17 Ağustos Gölcük Depreminde büyük hasar görmüştür. Müzede oluşan hasar nedeniyle restarasyona girmiştir ve 16 Ocak 2007 tarihinde tekrar ziyaretlere açılmıştır.

2. Mahmut Osmanlı İmparatorluğunda yurt gezisine çıkan ilk padişahtır . 1833 yılında İzmit’e geldiği sırada Altıncıoğlu Konağında konaklamıştır. Buranın batısına tersaneyi gören bir saray inşaa edilmesini istemiştir. 4. Murad döneminde yapılan ve çeşitli sebeblerden yanan ve yıkılan sarayın yerine yeniden bir saray inşa edilmiştir. 2. Mahmut’un 1836 yılında tekrar geldiği İzmit’te Kasr-ı Hümayun’da kalmıştır.

II. Mahmut devrinde inşa edilen Kasr-ı Hümayun, Abdülmecit döneminde yandı ve yerine 1855 yılında bir av köşkü inşa edilmeye başlanmıştır. 1859 yılında yangın geçiren yeni bina, son şeklini Abdülaziz devrinde aldı. Abdülaziz’in, Haydarpaşa-İzmit demiryolunun hizmete açılacağı 1875 tarihinde İzmit’teki törene gelmesi nedeniyle[3] yeniden yapılan binanın mimarı, Dolmabahçe Sarayı’nın mimarı olarak mimarlık tarihine geçen Garabet Amira Balyan’dır.

12 Eylül 1909 günü İzmit’e gelen Sultan Reşat, bu yapıda konaklamış Osmanlı padişahlarındandır. Trenle İzmit’e gelen padişah, bir gece av köşkünde konakladıktan sonra 13 Eylül 1909’da İstanbul’a Sultan kayığı ile dönmüştür. Padişahın İzmit’te bulunduğu sırada yanında bulunan devlet görevlilerinin konaklaması için yanına plan ve projeleri birbirinin aynı iki yapı inşa edilmiştir. Bu ikiz yapılardan birisi günümüze kadar gelebilmiştir. Diğeri, daha sonra yıktırılıp yerine Vali Konağı işlevi gören yapı inşa edilmiştir.

Av Köşkü Müzesi

, Bir diğer adıyla kabul salonu. Misafirlerin ağırlandığı ve görüşmelerin yapıldığı bölümdür.

Peyzaj

Bahçede geniş yeşil alanlara yer verilmiştir. Yapıda Fransız barok tarzı peyzaj sanatının izleri görülmektedir. Küçük sarayın gösterişli mimari yapısını göz önüne çıkaran sadelikte bir bahçe düzeni vardır. 2019 yılında müzenin yılda ortalama 36bin ziyaretçi ağırladığı açıklanmıştır.

Atatürk Odası

Mustafa Kemal Atatürk’ün 2 önemli toplantıyı da burada Av Köşkünde Yapmıştır.

Müzenin bölümleri

  • Atatürk odası
  • Sedefli Oda (Dinlenme odası)
  • Kabul Salonu (Divanhane)
  • Yatak odası
  • Hünkâr Hamamı

Mobilyaları

Müzede 19. yüzyıl Osmanlı saraylarında kullanılan eşyalar sergilenmektedir. Batılı üslupta olan mobilyaların yanı sıra geleneksel yapım tekniğine sahip olanlar da bulunmaktadır. Sedefli Oda ‘da yer alan, sedef kakmalı sandalyeler ve tahttan oluşan oturma takımının yerli üretim olma olasılığı yüksek görülmektedir. Mobilya üslupları ile duvar resimlerinin üslubu birbirini tamamlar niteliktedir. Örneğin Divanhane’deki duvar resimlerinde bulunan sancak, arma, müzik aleti gibi sembollerin aynı mekândaki mobilyalarda da yer aldığı görülmektedir.

Rokoko üslubunda aynalar, neo-klasik ve ampir üslubu yansıtan konsol ve dolaplar sarayın başlıca mobilyalarıdır. Mobilyalar üzerinde V. Murat arması, ay-yıldız motifleri görülmektedir.. Sergilenen mobilyaların bir kısmı yapının müzeye dönüştürülmesinden sonra başka saraylardan bu müzeye sergileme amacıyla getirilmiştir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.