DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.165,67-0,02
BITCOIN 4354941,34%
Kocaeli

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kaiser Wilhelm Köşkü

Kaiser Wilhelm Köşkü

Kaiser Wilhelm Köşkü, Körfez ilçemize bağlı Hereke'de yer alan dönemin şartlarında yabancı misafirleri ağırlamak adına yapılan bir köşktür.

ABONE OL
28 Nisan 2022 08:56
Kaiser Wilhelm Köşkü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kaiser Wilhelm ü, Körfez ilçemize bağlı Hereke’de yer alan dönemin şartlarında yabancı misafirleri ağırlamak adına yapılan bir köşktür. kadar tarihi eserleri ile de tanınmıştır. Bunların başında gelmektedir. 1884 yılında yapımı tamamlanan Köşk bir diğer adıyla Çivisiz Köşk olarak da bilinmektedir. Köşk, Hereke kasabasının sahil kesiminde eski Sümerbank ve dokuma fabrikası sınırları içerisinde yer almaktadır.

Sanayi devrimi öncesi pek çok eşya zanaatkârlar ve ustalar tarafından el yordamıyla üretiliyordu. Zaman alan ve dolayısıyla az gelir getiren el işi üretim, tekniğin gelişmesiyle, makine kullanımının yaygınlaşmasıyla yavaş yavaş azalmaya başlamıştı. Fabrikaların kurulmaya başlandığı, üretimin hızlandığı 18. yüzyıl Osmanlı Devleti açısından da teknik gelişmelerin olduğu bir dönemi işaret eder. Çoğunlukla Avrupa örnek alınarak üretim alanında yaşanan gelişmelerin ve faaliyet gösteren kurumların içerisinde bugüne ulaşan Hereke Fabrikası’nı ayrı tutmak gerekir. Tarihi, gelişimi, tanıklık ettiği saltanat dönemleri ve karşıladığı Cumhuriyet yıllarıyla Hereke Fabrikası, ülkemizin dokuma sanayii tarihinin köşe taşlarından biridir. 

Hereke halılarının dünya genelinde ün kazanmasından sonra bölgeye gelen yabancı misafirler barakalarda ağırlanmaktaydı ve buda Osmanlı İmparatorluğu adına kötü bir izlenim bırakacağı düşünülmekteydi. Dönemin padişahı Sultan 2. Abdulhamid Kaiser 2. Wilhelm ziyareti öncesi köşkün inşaası için emir vermiştir.

Yıldız Sarayında 3 hafta gibi kısa bir sürede hazırlanan ve parça parça deniz yolu ile getirilerek 1 günlük bir çalışma ile bugünkü yerinde montajı yapılmıştır.

Hereke ve meşhur halılarını görmek için bölgeye gelen yabancı misafirler köşkte ağırlanmış ve bu misafirlere ipekten dokuma halı, elbiselik kumaş, mendil, boyun atkısı, maşlah ve seccade gibi hediyeler verilmiştir. II. Wilhelm de köşke bir böcek koleksiyonu hediye etmiştir.

Kesin olmamakla birlikte İtalyan asıllı mimar Raimondo d’Aronco tarafından hazırlandığı düşünülen köşkün yapımında hiç metal çivi kullanılmamıştır. Köşkte bulunan Bergere tarzındaki koltuk takımının 20. yüzyılın başlarından kaldığı tahmin edilmektedir.

Kaiser Wilhelm Köşkü Nerede, Nasıl Gidilir?

Şehir Merkezindeki otogardan ve şehir merkezinden kalkan Hereke özel halk otobüsleri ile gidilir.

 Hacı Akif Mahallesi, Hereke Cumhuriyet Caddesi, No:10 41800 Körfez/

Kaynak: Wikipedia

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.